Jakie oświetlenie wybrać do kuchni?

Czego dowiesz się z artykułu

Kuchnia nazywana jest sercem domu. Spędzamy w niej sporą ilość czasu, zarówno gdy przygotowujemy jedzenie, jak i przy spożywaniu posiłków. Wygodę oraz komfort użytkowania tego pomieszczenia zapewni odpowiednio dobrane oświetlenie, które musi spełniać pewne standardy jakości. Nawet tanie lampy mogą okazać się wystarczająco dobre do kuchni, o ile tylko będą odpowiednio usytuowane.

Jakie oświetlenie do kuchni?

Warto pamiętać o tym, że lampa kuchenna musi być usytuowana w taki sposób, aby nie razić w oczy, jednocześnie nie może powodować występowania miejsc zacienionych w pomieszczeniu. Najlepiej, aby w kuchni znalazło się zarówno oświetlenie główne, jak i boczne, które może posłużyć np. do doświetlenia stanowiska pracy. Mogą to być zarówno tanie żyrandole, jak i oświetlenie dedykowane typowo do kuchni – to usytuowanie lamp czy żyrandoli sprawi, że kuchnia będzie odpowiednio doświetlona. Jeśli kuchnia posiada wiszące szafki, warto zamontować pod nimi specjalne punkty świetlne. Mogą to być światła wpuszczone w szafki czy nawet tanie lampy LED, które występują w postaci taśmy i bardzo łatwo można je samodzielnie zamontować.

Dobór żarówek

Okazuje się jednak, że nawet najlepsza lampa kuchenna nie jest kluczem do sukcesu, ponieważ bardzo ważny jest dobór żarówek. Najbardziej oszczędnym rozwiązaniem są żarówki LED, które mają długą żywotność i niski pobór energii elektrycznej. Im więcej lumenów posiada żarówka, tym jaśniejsze światło zapewnia. Lampy kuchenne warto wyposażyć w żarówki LED o ciepłym odcieniu światła – żarówka taka powinna mieć 3000-3900 K, wtedy będzie nadawała wnętrzu wrażenie przytulności. Jeśli wybierzemy żarówkę o zimnym odcieniu, w kuchni możemy nie czuć się zbyt dobrze, a wiele osób kojarzy takie światło z laboratorium czy ze szpitalem.

Jaką lampę wybrać?

W kuchni główne oświetlenie powinno znajdować się na suficie. Warto poszukać promocji, ponieważ wiele sklepów oferuje tanie żyrandole o jasnych kloszach, które idealnie sprawdzą się w kuchni. Najlepiej, jeśli lampa do kuchni ma wejście na kilka żarówek, gwarantujących lepsze doświetlenie pomieszczenia. Modne są obecnie lampy, w których poszczególne żarówki można ustawiać pod dowolnym kontem i w ten sposób światło można równomiernie rozproszyć po całej kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *