Podnośniki koszowe na budowę i nie tylko

Czego dowiesz się z artykułu

Podnośnik koszowy zbudowany jest z platformy lub kosza umiejscowionego na końcu ramienia hydraulicznego. Pozwala to na wygodną i bezpieczną pracę na wysokości. Są świetną alternatywą dla rusztowań czy drabin. Największym ich ograniczeniem jest tylko maksymalna wysokość uniesienia ramienia.

Wybór

Wybierając podnośnik koszowy dla naszej firmy, należy najpierw zastanowić się, jaki rodzaj będziemy potrzebować, podnośniki bowiem dzielą się na kilka grup. Wyróżniamy podział ze względu na rodzaj ramienia dźwigającego, sposób przemieszczania się, wielkości i nośności kosza.

Poza tym, jak to w przypadku maszyn budowlanych bywa, nie wszystkie firmy produkują sprzęt podobnej jakości, dobrą praktyką jest więc przed zakupem sprawdzenie opinii na forach internetowych na temat interesującej nas marki, czy modelu.

Wymagania
Nie każdy może obsługiwać podnośniki koszowe. Podstawowym wymaganiem jest nabycie odpowiednich uprawnień. Są to uprawnienia dla operatorów dźwignic, które dzielą się na trzy kategorie: I, II i III. Poza tym zależnie od grupy mogą być niezbędne dodatkowe podkategorie, jak:
W – do obsługi wciągników, wciągarek i ruchomych podestów,
S – do obsługi suwnic, składnic magazynowych i dźwignic linotorowych,
Z – niezbędne przy obsłudze żurawi.
Będzie to zależało od typu podnośnika, na jaki się zdecydujemy.

Poza uprawnieniami niezbędne jest, aby operator zachowywał się profesjonalnie i był w stanie skoncentrować się w pełni na obsłudze urządzenia. Musi on dobrze znać maszynę, parametry, jej obsługę. Niezbędne jest także, by operator wiedział, jakie są limity kilogramowe, dotyczące obsługi podnośnika i kontrolował, czy aby ich nie przekracza. Zaniedbanie tego może przyczynić ciężki wypadek.

Nabycie podnośnika – różne opcje

Mało która firma budowlana może sobie pozwolić na posiadanie wszystkich niezbędnych maszyn i urządzeń, jakie kiedykolwiek będą jej potrzebne. Dlatego niezbędne jest przekalkulowanie, czy rzeczywiście zakup jest najlepszą opcją. Podnośniki koszowe należą bowiem do tych bardziej kosztownych zakupów, choć szybko się zwracają.

Często lepszą opcją okazuje się ich wynajem i to rozwiązanie ostatnio staje się coraz popularniejsze. Cóż, świadczy ono, że podnośniki koszowe stają się coraz bardziej niezbędne.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Szczurowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *