Pojemniki ESD niezbędne w produkcji podzespołów elektronicznych

Czego dowiesz się z artykułu

Nowoczesna elektronika, choć jest bardzo wydajna i zaawansowana, jest jednocześnie wrażliwa na niekorzystne czynniki wewnętrzne. Niewielkie podzespoły, a jednocześnie bardzo skomplikowane pod względem budowy źle znoszą nie tylko choćby wilgoć, ale też wyładowania elektrostatyczne. A o te jest łatwo, nawet gdy w pobliżu nie na źródła prądu.

Aby uchronić sprzęt elektroniczny i poszczególne podzespoły przed zgubnym wpływem wyładowań elektrostatycznych stosuje się pojemniki ESD, które stanowią barierę przed nimi. Są one przeznaczone zarówno do transportu na terenie zakładu produkcyjnego, jak i na większe odległości. To idealne rozwiązanie, gdy nieopłacalne jest pakować poszczególnych podzespołów w indywidualne opakowania.

Skrzynie ESD to transportu elektroniki

Używane w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym podzespoły są bardzo zaawansowane technicznie, a jednocześnie często bardzo małych rozmiarów i łatwo mogą ulec zniszczeniu w kontakcie z wyładowaniami elektrostatycznymi. Gdy do tego dojdzie w trakcie transportu czy przechowywania, może dojść do zniszczenia całych partii produktów. Dlatego już tuż po opuszczeniu taśm produkcyjnych elementy elektroniczne powinny być pakowane w specjalne pojemniki na elementy elektroniczne, które skutecznie chronią przed takim zagrożeniem. Pojemniki takie nazywane są pojemnikami ESD, a skrót pochodzi od angielskiego wyrażenia Electrostatic Sensitive Device, co oznacza urządzenie wrażliwe na zmiany pola elektrostatycznego. Pojemniki ESD mogą być z powodzeniem używane zarówno do przenoszenia produktów tuż po ich wyprodukowaniu, transportu na większe odległości oraz do przetrzymywania podzespołów na przykład w miejscu, gdzie powstają z nich gotowe urządzenia elektroniczne czy elektryczne. Oferta skrzyń ESD jest bowiem bardzo szeroka.

Pojemniki ESD w szerokiej ofercie

Na polskim rynku również można znaleźć pojemniki i skrzynie ESD w dużym asortymencie. Na rynku działają bowiem rodzimi producenci. Producenci elektroniki mają duży wybór choćby pod względem wielkości i pojemności takich skrzynek, dzięki czemu można je łatwo dopasować do potrzeb i wielkości produkowanych podzespołów. Można kupić zarówno otwarte jak i zamknięte pojemniki na elementy elektroniczne. Wielu producentów daje możliwość zindywidualizowania pojemników ESD, na przykład poprzez wyprodukowanie w konkretnym kolorze czy poprzez umieszczenie na nich logotypu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.schoellerallibert.com/pl/client-cases/automotive/pojemniki-esd-euroclick-w-trcz/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *