Komputer przemysłowy – różnice

Czego dowiesz się z artykułu

Pomimo tego, że komputery kojarzą nam się coraz częściej z pracą, a nie rozrywką, to rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że w rozwiązaniach firmowo-przemysłowych wykorzystuje się komputery znacznie bardziej rozbudowane i zaawansowane technologicznie. Co warto wiedzieć o komputerach przemysłowych i czym one się różnią?

Już na samym początku rozważań na temat komputerów przemysłowych należy podkreślić, że pomimo stosowania często tej samej architektury, co w przypadku komputerów klasy PC – x86 i x64, to kompatybilność poszczególnych elementów nie jest taka sama.

System operacyjny – komputer przemysłowy

Dzięki coraz popularniejszemu stosowaniu architektury x86 oraz x64, a odchodzeniu od rozwiązań dedykowanych tworzonych od podstaw (będących jednocześnie znacznie droższymi w produkcji, wdrożeniu oraz późniejszej obsłudze), komputery przemysłowe coraz częściej pracują pod kontrolą systemów Microsoft Windows oraz GNU/Linux. Warto mieć jednak na uwadze, że większość popularnych systemów zapewnia jedynie podstawowe funkcje dające możliwość obsługi komputera. Niemal w każdym przypadku wykorzystania komputera przemysłowego konieczne jest stworzenie dalszej, dedykowanej aplikacji do obsługi maszyn, urządzeń peryferyjnych czy też zautomatyzowania pracy. Co prawda pewnym rozwiązaniem i ułatwieniem dla późniejszego przystosowania komputera przemysłowego do konkretnego zakładu pracy są systemy operacyjne czasu rzeczywistego (np. Microsoft Windows CE lub QNX), jednak w dalszym ciągu nie są to rozwiązania całościowe i kompletne.

Komputer przemysłowy – różnice między komputerami domowymi

Jakie są jednak różnice pomiędzy komputerami przemysłowymi, a komputerami stosowanymi w domach lub biurach? Należy tutaj mieć na uwadze przede wszystkim warunki, w których tego typu komputery muszą pracować i gdzie jednocześnie wymagana jest wysoka niezawodność działania – wszelkie przestoje i awarie mogą prowadzić do długotrwałych przestojów całej fabryki. Co jest zatem istotne:
– wytrzymałość na warunki zewnętrzne (mowa tutaj zarówno o temperaturze, wilgotności w pomieszczeniu, jak również odporności na uszkodzenia mechaniczne – komputery projektuje się w taki sposób, aby nie miały one wystających elementów, jednak dalej są to kruche płytki drukowane oparte o laminat wymagające dodatkowej ochrony),
– montaż w specjalnej obudowie szafowej lub wbudowanie w maszynę (aby nie tylko ułatwić dostęp dla pracowników, ale jednocześnie chronić komputer pod względem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych),
– dotykowy ekran (jest to rozwiązanie coraz popularniejsze, pozwalające na szybszą i bardziej intuicyjną obsługę komputera),
– kompaktowe wymiary (umożliwiające łatwy montaż i wbudowanie),
– możliwość bezpośredniego podłączania urządzeń (PC104) oraz bezpośredniego podłączenia wyświetlacza LED (bezpośrednio do płyty głównej z pominięciem zewnętrznych sterowników).

Podsumowując, pomimo znacznych różnic cenowych i kosztów komputerów przemysłowych często na poziomie przekraczającym dziesięć tysięcy złotych, w przypadku rozwiązań przemysłowych jest to jedyne polecane rozwiązanie. Stosowanie komputera klasy PC pomimo pozornych oszczędności w zakupie może stwarzać nie tylko problemy na etapie wdrożenia i współpracy z innymi urządzeniami, ale również skutkować licznymi przestojami w fabryce lub zakładzie wynikającymi z zawodności tego typu komputerów w zestawieniu z trudnymi warunkami zewnętrznymi.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Unisystem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *