Drzwi klasyczne drewniane

Czego dowiesz się z artykułu

Piękne drzwi i okna są jak usta i oczy domu. Zewnętrzne drzwi klasyczne chronią domowników przed intruzami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie swoim pięknym wyglądem przyciągają wzrok przechodniów i zapraszają gości do odwiedzin. Klasyczny wystrój wnętrz wymaga takiego zestawiania elementów, aby żaden z nich nie zdominował pozostałych. Jakie drzwi wybrać do domu, jeśli chcemy zachować czystość tego stylu?

Klasyczny, czyli jaki?

Styl klasyczny wprost nawiązuje do rozwiązań architektonicznych wypracowanych i stosowanych w starożytności na terenie greckich polis oraz w Imperium Rzymskim. Cechami charakterystycznymi stylu są:
• Symetria;
• Prostota;
• Umiar;
• Powaga
• Kolory stonowane, głównie biel.

Powyższe cechy pozwalają klasyczny styl uznać za ponadczasowy. Znając wyznaczniki stylu klasycznego łatwo będzie nam ocenić, czy oferowane nam drzwi są klasyczne i pasują do aranżacji naszego mieszkania.

Drewno ponad wszystko

Drewno naturalne uznawane jest za materiał najlepiej pasujący do wystroju klasycznego. Wybierzmy więc drzwi klasyczne drewniane w kolorze naturalnym pociągnięte lakierem lub malowane na biało. Dobrze wyglądają także drzwi kolorowe, ale w odcieniach bardzo stonowanych.

Drzwi z drewna mogą być pełne lub przeszklone. Pełne drzwi dają skuteczną izolacją termiczną i akustyczną, ale ograniczają dostęp oświetlenia naturalnego. Jeśli chcemy mieć w pomieszczeniu dużo słońca, zdecydujmy się na montaż drzwi drewnianych z przeszkleniami. Elementy szklane nie tylko rozświetlą pokój, ale także dodadzą mu ciepła, przestronności, lekkości.

Jak konserwować Drzwi klasyczne z drewna?

Bieżąca pielęgnacja drewnianych drzwi jest prosta – wystarczy systematyczne przecieranie drzwi lekko wilgotną ściereczką. Konserwacji wymagają drzwi z naturalnego drewna niemalowanego. Najlepiej użyć do tego celu profesjonalnych środków rekomendowanych przez producentów drzwi.

Jeśli upływ czasu oraz skutki użytkowania zaczną objawiać się na drzwiach w postaci ubytków, zarysowań, przebarwień konieczna jest renowacja. Małe uszkodzenie możemy naprawić samodzielnie, a następnie pokryć drzwi nową powłoka farby lub lakieru. W przypadku większych uszkodzeń najlepiej jest skorzystać z usług firm zajmujących się renowacją drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *