Automatyczne szlabany parkingowe. Jak działają i gdzie są montowane?

Czego dowiesz się z artykułu

Szlabany na parkingi mogą być obsługiwane na różne sposoby. Obecnie coraz częściej używane są szlabany automatyczne. Jak działają tego typu szlabany? Gdzie najczęściej są one montowane?

Czym jest automatyczny szlaban parkingowy?

Automatyczne szlabany parkingowe to rodzaj zasilanych elektrycznie szlabanów, które mogą unosić się i opuszczać automatycznie, bez konieczności ich ręcznej obsługi oraz obsługi przez pracowników.

Za działanie szlabanu odpowiada zamontowany w nim napęd, najczęściej o konstrukcji elektromechanicznej albo konstrukcji hydraulicznej.

Szlabany automatyczne mogą być montowane zarówno na parkingach zewnętrznych, jak i wewnętrznych, a dzięki temu, że występują one w wielu wariantach, mogą być dopasowane specjalnie do miejsca ich instalacji oraz indywidualnych potrzeb.

Sposób sterowania automatycznych szlabanów parkingowych

Automatyczne szlabany parkingowe mogą być obsługiwane na kilka sposobów, zależnie od tego, w jakim celu są one używane. Najczęściej stosowane są poniższe sposoby obsługi:

– Szlabany otwierane za pomocą systemu płatności – wyposażone są one w systemy płatności, w których opłaca się wjazd na parking.
– Szlabany otwierane przy wydaniu i oddaniu biletów – aby wjechać na parking, trzeba pobrać bilet, a potem opłacić postój i oddać bilet parkingowy.
– Szlabany otwierane pilotami – otwierają się przy naciśnięciu przycisku na pilocie.
– Szlabany otwierane kartami i brelokami – aby otworzyć szlaban parkingowy, trzeba przyłożyć do jednostki kartę albo brelok.
– Szlabany zintegrowane z systemami odczytującymi numer rejestracyjny pojazdu – w takiej sytuacji kamera odczytuje tablicę rejestracyjną pojazdu i wtedy, gdy znajduje się ona w bazie opłaconych postojów, otwiera ramię. Również taki system może służyć do opłaty należności za parking.

Gdzie montuje się szlabany automatyczne?

Szlabany parkingowe montowane są w miejscach, w których konieczne jest opłacenie wjazdu na parking albo kontrola dostępu osób korzystających z parkingu.

Najczęściej automatyczne szlabany montowane są przy centrach handlowych, dworcach i lotniskach, w centrach miast, przy zabytkach, obiektach sportowych, kulturalnych, szpitalach. Również można wykorzystać je przy biurowcach i przy firmach jako sposób kontroli dostępu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *