Optymalizacja odprowadzania ciepła a materiały termoprzwodzące

Czego dowiesz się z artykułu

Poprawne i efektywne odprowadzanie ciepła jest istotne do zapewnienia odpowiednich parametrów niezawodnego działania urządzeń elektronicznych. Zasada działania materiałów termoprzewodzących jest prosta i polega na przeniesieniu niepożądanego ciepła z dala od źródła oraz rozprowadzeniu go na większym obszarze.

Pasty, masy i kleje

Elementy w podzespołach, które wymagają chłodzenia, mogą być ulokowane głęboko w systemie, co zdecydowanie komplikuje wydobycie z urządzenia szkodliwego ciepła. W celu poprawy przewodności cieplnej elektronicy stosują pasty, kleje i smary termiczne, folie silikonowe i inne materiały termoprzewodzące. Trudności przysparza jednak nałożenie odpowiedniej ilości produktu. Zbyt duża ilość kleju czy pasty może doprowadzić do zanieczyszczenia ścieżek na płytkach oraz do zwarcia. Ponadto kleje i pasty termiczne nie są w stanie rozprowadzać ciepła na boki od źródła jego wytwarzania.

Rozprowadzanie ciepła w pionie i poziomie

Z pomocą przychodzą tu różne materiały termoprzewodzące, w tym wypełniacze szczelin, które jednocześnie rozpraszają ciepło, regulując gospodarkę termiczną urządzenia. Folie silikonowe lub inne materiały są niezbędne do efektywnego przenoszenia ciepła, jednocześnie eliminują przeszkody związane z zanieczyszczeniem urządzenia. W przypadku konkretnego układu materiały termoprzewodzące stosuje się w taki sposób, aby ciepło było rozprowadzane na boki oraz przenoszone w pionie. Materiały termoprzewodzące są stabilne mechanicznie oraz dostępne w różnych grubościach. Doskonale radzą sobie w wysokich temperaturach, zapewniają izolację elektryczną, a do tego są bardzo łatwe w nakładaniu.

Czym są materiały TIM termoprzewodzące?

Materiały TIM termoprzewodzące są lokowane pomiędzy źródłem ciepła a zespołem chłodzącym. Efektywność termiczną zwiększają dwa podstawowe czynniki. Pierwszym jest zdolność materiału do niwelowania nawet mikroskopijnych nierówności na powierzchni podzespołu. Po drugie produkty TIM parametr przewodności cieplnej wymagany do skutecznego transportu ciepła od źródła do zespołu chłodzącego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *