Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czy warto?

https-oczyszczalnie-metalbud.pl-przepompownie (2)

Czego dowiesz się z artykułu

Przydomowa oczyszczalnia ścieków w ostatnich latach cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Czy opłaca się założyć przydomową oczyszczalnię ścieków?

Alternatywa dla szamba

Nie każdy niestety może odprowadzać swoje ścieki do sieci kanalizacyjnej. Właściciele posesji na terenach o rozproszonej zabudowie muszą radzić sobie sami, bo nie mogą liczyć na przyłączenie kanalizacyjne. Najczęstszym do tej pory rozwiązaniem był montaż szamba, obecnie technologia idzie do przodu i powstała lepsza alternatywa, a mianowicie przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Choć budowa takiej oczyszczalni na starcie pochłania sporo pieniędzy, to w dłuższej perspektywie czasu jest to korzystniejsze rozwiązanie, niż szambo. Koszty zamontowania oczyszczalni są różne w zależności od metody oczyszczania oraz wyboru poszczególnych elementów systemu. Po kilku latach taka inwestycja się zwraca, co więcej to duża wygoda, niezależność, dzięki temu przyczyniamy się również do ochrony środowiska.

Jakie wymagania formalnie trzeba spełnić?

Wydajność przydomowych oczyszczalni ścieków jest niewielka i zazwyczaj nie przekracza 5m3 na dobę, dlatego takie przedsięwzięcie nie wymaga dopełnianiu wielu formalności. Potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne na wprowadzenie oczyszczonych ścieków do wód czy ziemi. W tym celu trzeba udać się do starostwa, trzeba mieć na uwadze, że po uzyskaniu pozwolenia budowa musi się rozpocząć w ciągu dwóch lat, inaczej wniosek straci ważność.

Do budowy oczyszczalni ścieków najlepiej wynająć specjalistyczną firmę, która ma doświadczenie w tego typu projektach np. https://oczyszczalnie-metalbud.pl/przepompownie. Usługi powinny być wykonane kompleksowo, powinny uwzględniać wykonanie projektu, uzgodnienia prawne, montaż, a także prace konserwacyjne. Dzięki temu można zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy.

O czym warto pamiętać?

Oczyszczalnia ścieków musi mieć Aprobatę Techniczną Instytutu Ochrony Środowiska, co oznacza, że jest dopuszczona do stosowania w budownictwie. Najważniejszym elementem jest oczywiście projekt, w którym zostaną zawarte takie informacje, jak parametry instalacji, odbiornik oczyszczonych ścieków.

Decydując się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, najlepiej przeprowadzić takie prace latem albo wiosną. Firma https://oczyszczalnie-metalbud.pl/przepompownie/ oferuje takie usługi, mają dobre ceny i potrafią fachowo doradzić, co jest dość istotne. Pamiętajmy, aby wybierać firmy, które mają odpowiednie kompetencje do przeprowadzania takich prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *