Jak wybrać dobrego robota spawalniczego?

Czego dowiesz się z artykułu

Roboty na zrobotyzowane stanowiska spawalnicze to świetny sposób w celu zrobotyzowania oraz zautomatyzowania prac. Polskie firmy jeszcze nie bardzo przyzwyczaiły się do tych rozwiązań, lecz świadomość coraz bardziej wzrasta. Niestety zdarza się często, że wybierają roboty niskiej klasy z powodu niskiej ceny, co prowadzi do braku funkcjonalności.

PRAKTYCZNOŚĆ

Roboty spawalnicze zdążyły przyzwyczaić nas do swojego wyglądu i na pierwszy rzut okna robot od robota nie różni się jakoś kolosalnie. Podobna struktura oraz zasada działa, połączona z prawie identyczną konstrukcją sprawia, że ludzie kuszeni niską ceną wybierają kompletnie niefunkcjonalnego robota spawalniczego.

Szybkość spawania to jeden z elementów, których nie widać na pierwszy rzut oka. Dobry robot przemysłowy uznanej marki będzie potrafił znacznie przyspieszyć cykl produkcyjny, zwiększając przepustowość zakładu, a tym samym zyski.
Kolejnym ukrytym elementem na który warto zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego robota spawalniczego są układu pozwalające na śledzenie spoin oraz wykrywanie elementów spawanych. Pozwala to usuwać oraz ograniczać niedokładności spawu już w okresie produkcyjnym.
Dobre oprzyrządowanie to kolejna funkcja, którą powinien posiadać robot, który ma sprawić, że zrobotyzowane stanowisko spawalnicze będzie w pełni praktyczne oraz funkcjonalne. Pozwoli to na wykonywanie elementów seryjnie z jak największą dokładnością.

UKŁAD CZYSZCZENIA PALNIKA i KOREKCJI PUNKTU TPC

Prawidłowo zaprojektowane zrobotyzowane stanowiska spawalnicze obowiązkowo muszą być wyposażona w układ czyszczenia palnika w cyklu automatycznym, a także układ do sprawdzania i korekcji punktu TCP palnika (punktu definiowanego na końcu palnika zamontowanego na robocie, który jest dla sterownika robota punktem referencyjnym, według którego wygenerowane są programy).

Dlaczego to takie ważne? Cela spawalnicza musi działać w trybie automatycznym, a nieplanowane przestoje poświęcone na konserwacje palnika powodują zmniejszenie wydajności. W praktyce – jeśli wystąpi kolizja palnika, a stanowisko nie ma na wyposażeniu układu korekcji punktu TCP, operator straci 15 minut na prawidłowe ustawienie narzędzia.

ODPOWIEDNIE ŹRÓDŁA SPAWALNICZE

Warto zwrócić uwagę na źródła spawalnicze dostarczane wraz z robotami. Dobrze gdy producent robotów instaluje markowe źródła spawalnicze najlepszych producentów.

Dzięki temu klient może skorzystać z dostępnego wsparcia technologicznego ekspertów ds. spawania z firm dostarczających źródło i jednocześnie posiada wygodny dostęp do części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *