Wykładziny przemysłowe – co należy wiedzieć przed zakupem?

Czego dowiesz się z artykułu

Wybór odpowiedniej wykładziny przemysłowej będzie mieć wpływ zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo wszystkich osób pracujących. Przed dokonaniem zakupu warto wiedzieć, jakie są właściwości określonych materiałów i w jaki sposób wpływają one na użytkowanie wykładziny. Jak dokonać dobrego wyboru?

Jakie są rodzaje wykładzin?

Wśród pokryć posadzki wykorzystywanych w przestrzeniach przemysłowych odnaleźć można materiały gładkie i wykładziny dywanowe. Te pierwsze to przede wszystkim modele wykonane z kauczuku lub PCV. Do ich zalet należą łatwość czyszczenia, trwałość i właściwości antypoślizgowe. Poszczególne rodzaje z tej kategorii mogą nieco różnić się składem i cechami fizycznymi. Ze względu na to są w odmiennym stopniu przystosowane do warunków panujących w danych miejscach.

Wykładziny dywanowe to doskonały wybór do pomieszczeń biurowych, gabinetów, szkół i przedszkoli. Przede wszystkim dobrze izolują od zimnej posadzki, dzięki czemu nawet siedząc na nich nie trzeba obawiać się zmarznięcia. W przypadku materiałów z tej kategorii należy przywiązać wagę do kilku istotnych aspektów. Co powinno się wiedzieć?

Dobór materiałów dywanowych

Poszukując dywanowej wykładziny przemysłowej warto rozważyć modele wykonane z polipropylenu, poliamidu i akrylu. Poszczególne rodzaje różnią się w tym przypadku stopniem trwałości i odporności na ścieranie. Pod tym względem zaleca się dopasować je do poziomu eksploatacji w danej przestrzeni. Ważne aspekty to również łatwość czyszczenia i właściwości antystatyczne wykładzin.

W przypadku modeli z tej kategorii warto rozważyć zakup pokryć, których grubość nie przekracza 8-9 mm. Takie dywany można bowiem bez problemu odkurzać z wykorzystaniem robotów czyszczących. Zaleca się też zasięgnąć informacji na temat tego, czy dany materiał nie będzie się elektryzował. Mogłoby to bowiem znacznie obniżyć komfort pracy.

Co jeszcze jest ważne?

Kupując wykładziny do pomieszczeń przemysłowych należy zawsze zwracać uwagę na ich jakość. Dobrej klasy tworzywa będą dobrze pełniły swoje zadanie przez wiele lat. Odpowiednio dobrana wykładzina powinna też posiadać kolor, który umożliwi zachowanie spokoju i nie będzie rozpraszał pracowników. Wysokiej jakości wykładzina to opłacalna inwestycja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *