Jak zadbać o odpowiednie oświetlenie w domu?

Czego dowiesz się z artykułu

Odpowiednio dobrane oświetlenie w domu ma ogromne znaczenie. Właściwie rozmieszczone nowoczesne lampy wiszące mogą na przykład sprawić, że pomieszczenia będą wydawały się większe albo mniejsze. Światło ma też wpływ na nastrój domowników. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak światło wpływa na postrzeganie wnętrz?

Jeżeli pomieszczenia w domu są długie i wąskie albo bardzo małe, to dobraniem odpowiedniej ich kolorystyki można sporo zmienić. Wystarczy, że część ścian pomaluje się na nieco jaśniejszy odcień, a każdy pokój będzie można optycznie skrócić, powiększyć albo sprawić, że będzie sprawiał wrażenie nieco bardziej przytulnego.

Nie każdy jednak wie, że w tym celu wcale nie trzeba używać farb. Wystarczy kilka nowoczesnych lamp wiszących, z których światło będzie padać na wybrane przez nas ściany i je rozjaśni, żeby uzyskać pożądany efekt. Mocne oświetlenie małej przestrzeni sprawi, że będzie wydawać się nieco większa, a użycie słabszego światła w zbyt dużych pokojach spowoduje, że będą trochę przytulniejsze.

W jaki sposób oświetlenie wpływa na ludzi?

Oświetlenie wpływa nie tylko na to, jak postrzegamy otaczającą nas przestrzeń, ale również na to, jak się w niej czujemy. Zwłaszcza długa ekspozycja na konkretny typ światła może mieć duże znaczenie.

Ciepłe światło uspokaja i sprzyja odpoczynkowi, dlatego najlepiej, jeżeli znajdzie się w sypialni. Z kolei światło bardzo zimne pomaga się skupić, więc sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy. Najkorzystniejsze dla zdrowia jest jednak światło dzienne. Obecnie w handlu znaleźć można żarówki, które doskonale je imitują.

Co jeszcze można osiągnąć odpowiednim oświetleniem?

Nowoczesne lampy wiszące to też świetny sposób na uzyskanie atrakcyjnego, minimalistycznego wystroju, oczywiście jeżeli pozostałe elementy wyposażenia prezentują się równie dobrze.

Lampy tego typu świetnie sprawdzają się jako punktowe źródło oświetlenia kuchni, które nie tylko zdobi, ale również znacznie ułatwia przygotowywanie pysznych posiłków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *