Domy niskoemisyjne – charakterystyka

Czego dowiesz się z artykułu

Domy energooszczędne to korzyści zarówno dla portfela, jak i dla środowiska. Czy postawienie ich wiąże się z wydaniem sporej kwoty? Dlaczego określa się je mianem inwestycji na długie lata? Czym się charakteryzują i jakie wymogi należy spełnić, by dom był niskoemisyjny?

Czym jest dom niskoemisyjny? Budowa domów energooszczędnych – cechy

Dom energooszczędny https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/
charakteryzuje się tym, że – w odróżnieniu od budynków standardowych – ma niższe zapotrzebowanie na energię. Innymi słowy, koszty eksploatacyjne są mniejsze niż w tradycyjnym budownictwie, przez co uważa się go za bardzo ekonomiczne i przyszłościowe rozwiązanie. Choć budowa domów energooszczędnych jest coraz bardziej popularna, należy wiedzieć, że o tym, że wznoszenie ich wiąże się nie tylko z większą inwestycją pieniężną na początkowym etapie (w porównaniu do budowy domu tradycyjnego), ale także spełnieniem określonych – często dość restrykcyjnych – norm. Konsultacje w sprawie budowy takiego domu powinny więc być przeprowadzane z doświadczonymi fachowcami, którzy będą wiedzieli, jakie rozwiązania są najbardziej korzystne dla danego klienta.

Warto także mieć na uwadze fakt, że dom energooszczędny nie jest tym samym co dom pasywny (choć często używa się tych pojęć wymiennie). Pierwszy rodzaj powinien cechować się zużyciem energii na poziomie maksymalnie 70% (w porównaniu do tradycyjnych domów). Z kolei druga opcja jest już bardziej wymagająca, bowiem wykorzystywana energia nie powinna przekraczać 30% tego, ile zużywają standardowe budynki. Rozważając inwestycję we własne cztery kąty warto znać takie różnice.

Dom energooszczędny koszt budowy – czy warto zainwestować?

O tym, czy ktoś decyduje się na wybudowanie domu niskoemisyjnego, decyduje głównie budżet, którym się dysponuje. Jeśli jednak zainwestowanie wyższej kwoty nie jest dużym problemem, warto poważnie zastanowić się nad postawieniem energooszczędnych czterech kątów. Głównym plusem takiego rozwiązania jest to, że wyłożone pieniądze zwracają się z czasem – koszty eksploatacyjne nie są tak wymagające jak w przypadku mieszkania w domu tradycyjnym.

Dom energooszczędny koszt budowy to kwestia sporna, jednak nie da się ukryć, że jest to opłacalne rozwiązanie dla tych, którzy myślą przyszłościowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *