Czego dowiesz się z artykułu
Wybierając oprogramowanie SCADA, powinniśmy kierować się przede wszystkim zakresem dostępnych w ramach danej licencji funkcjonalności, które w największym stopniu odpowiadają dynamice procesów produkcyjnych naszej firmy. Równie istotny będzie także intuicyjny, komfortowy w użytkowaniu interfejs, które pozwoli na sprawne użytkowanie systemu.
Dlaczego jakość wizualizacji ma znaczenie?
Nie wszyscy pracownicy, których zadaniem jest nadzorowanie pracy maszyn w procesie produkcji, pochodzą do systemów typu SCADA z jednoznacznym entuzjazmem. Z pozoru może się im wydawać, że to kosztowne, złożone oprogramowanie w wielu przypadkach komplikuje ich pracę, co wywołuje tęsknotę za dawnymi metodami działania.
W wielu przypadkach podejście to okazuje się być nie tyle wyrazem personalnego konserwatyzmu użytkownika, co efektem konfrontacji z nieczytelnym, trudnym z obsłudze interfejsem. Wynika z tego, iż inwestując w innowacyjne rozwiązania, do jakich należy wizualizacja SCADA, należy pamiętać także o wyborze najbardziej optymalnych koncepcji graficznych.
Interfejs SCADA – ergonomia na pierwszym miejscu
Kolory, które dominują na ekranie interfejsu, powinny pochodzić z gamy kolorystycznej, w przypadku której oko ludzkie nie odczuwa nadmiernego zmęczenia. Użycie ostrych, kontrastujących ze sobą barw może stanowić czynnik dekoncentrujący operatora, co potencjalnie przełoży się na problematyczne błędy przy pracy.
Wizualizacja SCADA tworzona jest w pierwszej mierze z nakierowaniem na wygodę użytkowników systemu, zatem ekran, z którym wchodzą oni w interakcje, ma im przekazywać wyłącznie potrzebne w danej chwili informacje. Wszelkie zbędne elementy należy przenieść na ekrany pomocnicze, dostępne w razie potrzeby.
Wizualizacja SCADA – harmonia operatora i urządzenia
Rozwiązania w rodzaju wizualizacji SCADA czy innych interfejsów HMI powstały, by skomplikowane procesy technologiczne przełożyć na język zrozumiały dla standardowego użytkownika. Co za tym idzie, przy projektowaniu graficznym tego typu usprawnień szczególnie ważne jest, by dane dostępne z poziomu interfejsu były aktualizowane w czasie rzeczywistym.
Obsługa hali produkcyjnej przy pomocy systemu SCADA powinna przebiegać szybciej i bezpieczniej, niż tradycyjne metody kontroli nad pracą każdego z urządzeń z osobna. Dlatego też interfejs musi umożliwiać operatorowi łatwe poruszanie się po całości zgromadzonych danych, nie pozwalając przy tym na modyfikację parametrów, którą zajmują się wyspecjalizowani technicy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec