Czego dowiesz się z artykułu
Niestety jeszcze ponad 20% gospodarstw domowych w Polsce nie jest podłączonych do kanalizacji zbiorczej. Ma to negatywny wpływ na zanieczyszczenie środowiska, a przede wszystkim wód gruntowych. Z tego tytułu płacimy milionowe kary do budżetu unijnego.
Jak odprowadzać ścieki w sposób ekologiczny
Nie wszędzie ze względów ekonomicznych opłacalna jest budowa kanalizacji zbiorczej, czasami jest to również niemożliwe ze względu na warunki techniczne. Najczęściej dzieje się tak na obszarach górskich i wiejskich. Gospodarstwa indywidualne muszą w takiej sytuacji odprowadzać ścieki do oczyszczalni przydomowych.
Ścieki mogą być odprowadzane do tradycyjnego szamba lub nowoczesnej oczyszczalni biologicznej. Zdecydowanym minusem szamba jest konieczność jego częstego opróżniania (raz na tydzień lub na 2 tygodnie), a to generuje dodatkowe koszty eksploatacyjne. Wadą starych szamb jest ich nieszczelność, zanieczyszczenia przedostają się do gruntu, a potem do wód gruntowych.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest oczyszczalnia biologiczna. Przede wszystkim jest całkowicie bezpieczna dla środowiska. Oczyszczone ścieki mogą być odprowadzane do gruntu, a nadmiar osadu wystarczy usuwać raz do roku.
Jak działa oczyszczalnia biologiczna?
Ogromną zaletą oczyszczalni biologicznej są jej niewielkie rozmiary oraz możliwość zainstalowania na każdym terenie. Jej wielkość powinna być dostosowana do ilości domowników, w razie konieczności można ją dowolnie powiększyć.
Istnieje wiele modeli oczyszczalni biologicznych, ale zasad ich działania jest bardzo podobna, polega na tlenowym i beztlenowym oczyszczaniu zanieczyszczeń. Ścieki odprowadzane są do osadnika wstępnego, gdzie na specjalnych kratach wyłapywane są większe cząsteczki zanieczyszczeń. Kolejny etap odbywa się w komorze ze złożem biologicznym. Bakterie tlenowe rozkładają pozostałe zanieczyszczenia.
Warunkiem prawidłowego przebiegu tego procesu jest bardzo dobre napowietrzanie komory. Stąd oczyszczone ścieki przepompowywane są do osadnika wtórnego, gdzie ścieki są oczyszczane do końca. Tak pozyskana czysta woda może być odprowadzana do gruntu lub wykorzystana do celów gospodarczych.
Jak sfinansować oczyszczalnię biologiczną?
Oczyszczalnia biologiczna jest bardzo tania w eksploatacji, ale jej montaż to spora inwestycja. Istnieje jednak kilka możliwości sfinansowania jej ze środków państwowych lub unijnych. O dofinansowanie można starać się z NFOŚiGW (45%) oraz z unijnych funduszy strukturalnych (drugie 45%). W efekcie wystarczy mieć 10% kosztów oczyszczalni biologicznej.